• HOME
  • DOELSTELLING
  • ONDERWIJS
  • FINANCIERINGSDOELEN
  • JOUW PROJECT
  • FOTO'S
  • FIETSPAGINA
  • CONTACT

Lesbrief: Ontwerp een 3D-millenniumverhaal



1. Inleiding
Heb je wel eens van de millenniumdoelen gehoord? Het zijn doelen om een betere wereld te maken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. In 2000 hebben 189 landen afgesproken hier wat aan te doen, ook Nederland.
Heb je wel eens een 3D-foto gezien? Sommige van jullie misschien wel, het zijn twee foto’s naast elkaar waar je diepte in ziet. Met een 3D-foto zie je eigenlijk hoe het er in werkelijk uitziet. Bij dit project ga je iets doen met de millenniumdoelen en 3D-fotografie. Je gaat je verplaatsen in een situatie van iemand uit een ontwikkelingsland zonder dat je in dat land bent geweest en gaat daarover een verhaal schrijven.
Van je docent hoor je verder wat je allemaal moet weten over dit project.

2. Taak
Ontwerp een levensverhaal in 3D over een persoon uit Equador.
Als je klaar bent presenteer je jouw verhaal aan een andere groep of voor de klas.

3. Werkwijze
Lees de vragen van de millenniumscan goed door.
Met behulp van deze scan weet je, op een snelle manier, al veel over het land te vertellen.
Lees de bronnen van deel-1 door en let bij het lezen op de verschillen tussen jouw leven en het leven in Equador, maak daar aantekeningen van.
Vul na het lezen van bronnen deel-1 onderstaande scan in.

4. Millenniumscan

A Vragen over de bevolking en hun leefmilieu Ja Nee Weet Niet?
  Er is onvoldoende voedsel voor iedereen?      
  Moet er op het land hard gewerkt worden om te overleven?      
  Helpen kinderen mee op het land?      
  Is er veel te oogsten van het land?      
  Komen er veel planten en dieren voor?      
  Vormen dieren ook een bedreiging voor mensen?      
  Zijn er gezondheidsproblemen in het land?      
  Zijn er voldoende artsen aanwezig?      
  Komt er ook kindersterfte voor?      
  Is er voldoende hygiëne?      
  Komen er aardbevingen voor?      
  Overlijden er ook veel vrouwen tijdens de zwangerschap?      
  Worden de mensen oud?      
  Worden er uit de natuur van planten ook medicijnen gemaakt?      
  Worden de gereedschappen van natuurlijke materialen gemaakt?      
  Jagen de mannen en passen de vrouwen op de kinderen?      
  Is er werkeloosheid?      
  Moet het water van ver gehaald worden?      
  Is de waterkwaliteit goed?      

B Vragen over de invloed van de bevolking op hun leefmilieu Ja Nee Weet Niet?
  Is er ook sprake van bodemverontreiniging      
  Is er ook sprake van waterverontreiniging?      
  Is er ook sprake van luchtverontreiniging?      
  Is de grond ook uitgeput?      
  Is er door bevolkingsgroei voldoende voedsel?      
  Worden bossen ook platgebrand voor nieuwe landbouwgrond?      
  Is er voldoende zoet water?      
  Onttrekt de bevolking ook te veel voedingsstoffen uit de natuur?      
  Worden er ook ongezonde bestrijdingsmiddelen gebruikt?      
  Is er voldoende kennis in het land?      

C Vragen over hoe de mensen met elkaar omgaan Ja Nee Weet Niet ?
  Is de bevolking arm?      
  Zijn er grote verschillen tussen arm en rijk?      
  Loopt de landbouw achter in technologie?      
  Is er wel voldoende gereedschap voor iedereen?      
  Gaan alle kinderen naar school?      
  Gaan kinderen later ook studeren?      
  Is er de afgelopen jaren wel eens oorlog geweest?      
  Is de regering democratisch gekozen?      
  Bepalen grote boeren wat kleine boeren moeten verbouwen?      
  Bestaat de bevolking uit verschillende bevolkingsgroepen?      
  Zijn er verschillende godsdiensten?      
  Geven sommige godsdiensten ook spanningen?      
  Leeft men dagelijks ook gehaast en met stress?      
  Worden sommige bevolkingsgroepen ook gediscrimineerd?      
  Komt er kinderarbeid voor?      
  Komen er ook zwerfkinderen voor?      
  Komt er aids voor?      
  Worden er kinderen ook mishandeld?      
  Zijn er voldoende medicijnen voor iedereen?      

D Vragen over de toekomst van de bevolking Ja Nee Weet Niet ?
  Zien de mensen hun toekomst zonder armoede?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder oorlog?      
 

Zien de mensen hun toekomst zonder geweld?

     
  Zien de mensen hun toekomst zonder honger?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder aids?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder stress?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder werkeloosheid?      
 

Zien de mensen hun toekomst zonder waterverontreiniging?

     
 

Zien de mensen hun toekomst zonder bodemverontreiniging?

     
  Zien de mensen hun toekomst zonder luchtverontreiniging?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder discriminatie?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder schulden?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder oneerlijke verkiezingen?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder discriminatie?      
  Zien de mensen hun toekomst zonder oneerlijke verkiezingen?      
 

Zien de mensen hun toekomst zonder te kort aan onderwijs?

     
 

Zien de mensen hun toekomst zonder veel kindersterfte?

     
  Zien de mensen hun toekomst zonder moedersterfte?      
 

Zien de mensen hun toekomst zonder veel epidemieën?

     
  Zien de mensen hun toekomst zonder tekort aan ontwikkelingshulp?      

E Millenniumdoelen 2015 Ja Nee Weet Niet ?
  Vind je dat de millenniumdoelen ook voor Equador gelden?      

Je hebt nu een scan gemaakt over Equador en hebt gekeken naar verschillende onderwerpen en situaties.
Voordat je een 3D-millenniumverhaal gaat schrijven kies je een hoofdpersoon en een onderwerp, bijvoorbeeld een meisje van 10 jaar en kinderarbeid of drinkwater.
Misschien denk je dat je nog te weinig weet of dat je een bepaald onderwerp nog verder uit wilt zoeken of zijn er nieuwe vragen ontstaan.
Dat komt goed uit want we gaan nu een tweede bronnenonderzoek doen.
Ga naar bronnen deel-2 daar staan een aantal hyperlinks over Equador, daarnaast ben je verder vrij om zelf op internet te zoeken naar geschikte informatie.

5. Regels voor het ontwerpen/schrijven van het 3D-millenniumverhaal
- Kies een persoon en een onderwerp waar het verhaal over zal gaan
- Je ontwerp een ‘levensecht verhaal’: gelezen duurt het 3 en 5 minuten
- Het verhaal bevat zo veel mogelijk onderdelen uit de scan A,B,C en D
- Het verhaal wordt een diavoorstelling, dus bij elk 3D-plaatje hoort een tekst
- Je gebruikt 3D-foto’s van het reisverslag en maakt zelf nog minimaal twee 3D-foto’s
- Maximaal 50% van het aantal plaatjes mag je maken. KLIK HIER voor "Instructie 3D-foto’s maken"
- Gebeurtenissen in het verhaal worden bijgehouden in een bronnentabel
- Het slot van het verhaal eindigt met een hoopvolle toekomst voor de hoofdpersoon.

6. Bronnen
Deel 01
Onderwerp Bron Hyperlink
Equador World Servants http://www.worldservants.nl/
Reisverslag Koen Klompe    
Equador Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador 


Deel 02
Onderwerp Bron Hyperlink
Equador: klimaat Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador
Equador: planten en dieren Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador
Equador: geschiedenis Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador
Equador: economie en toerisme Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador 
Equador: bevolking Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador
Equador: godsdienst Landenweb http://www.landenweb.net/ecuador


7. Aan de slag
• Je gaat nu het 3D-millenniumverhaal schrijven en zoekt daarbij geschikte 3D-foto’s in de Database 3D-foto’s
• Voor jouw verhaal heb je waarschijnlijk meer foto’s nodig dan dat je kunt vinden in de Database 3D-foto’s.
• Je gaat nu de ontbrekende 3D-foto’s zelf maken en bedenk wat je daar allemaal voor nodig hebt.
• Misschien moet er wel gesminkt worden of moet iemand zich verkleden of heb je buitenopname nodig, overleg dit met je docent!
• Heb je het verhaal geschreven en de 3D-foto’s gemaakt ga dan naar 8 en doe een zelfreflectie.
• Lever het verhaal uitgeprint in met genummerde tekstblokken met daarbij uitgeprinte en genummerde 3D-foto’s, dus tekst-1 foto-1, tekst-2 foto-2, tekst-3 foto-3 etc.
• Presenteer je 3D-verhaal in de klas.
• Succes!

8. Reflectieformulier
Je hebt een hoofdpersoon uit Equador? Ja / Nee
Heb je onderdelen uit scan-A in het verhaal verwerkt? Ja / Nee
Heb je onderdelen uit scan-B in het verhaal verwerkt? Ja / Nee
Heb je onderdelen uit scan-C in het verhaal verwerkt? Ja / Nee
Heb je onderdelen uit scan-D in het verhaal verwerkt? Ja / Nee
Heb je minimaal twee 3D foto’s in je verhaal verwerkt? Ja / Nee
Het aantal zelfgemaakte 3-D foto’s is minder dan 50% van alle 3D-foto’s? Ja / Nee
Het verhaal duurt 3 minuten tot 5 minuten? Ja / Nee
Je hebt minimaal 10 3D-foto’s gebruikt voor je verhaal? Ja / Nee
Het verhaal eindigt met een hoopvolle toekomst? Ja / Nee
Heb je de bronnentabel ingevuld? Ja / Nee

Hoe vaak heb je “Ja”geantwoord?
10 – 11 keer Prima gedaan
6 – 9 keer Het verhaal is nog niet helemaal goed
  Kijk naar de tabel en probeer een “nee” in een “ja”te veranderen, dus door je verhaal aan te passen.
1 – 5 keer Het verhaal is nog niet goed
  Je hebt te weinig onderdelen niet gebruikt in je verhaal
  Start bij nr.3 werkwijze en kijk waar het fout is gegaan

9. Bronnentabel

Gebeurtenissen in het verhaal Bron: hyperlink/ boek/ film
   
   
   
   
   
   
   
   
   


Home - Doelstelling - Onderwijs - Financieringsdoelen - Jouw Project - Foto's - Fietspagina - Contact - Disclaimer | Copyright © Sponsorfietsen | DriesDesign